«Нічого не бачу, нічого не чую, нічого не скажу». Історія трьох мавп, які стали символом мудрості

Напевно, ви розумієте, про яких мавп йтиметься: одна закриває вуха, інша — очі, третя — рот. Їх малюють на футболках, роблять з ними статуетки. Цей символ став настільки популярним, що його сенс був уже неодноразово спотворений. Наприклад, дехто тлумачить його як байдужість до всього. Але це в корені невірно і не має нічого спільного зі справжнім значенням!

Мавпи відомі на Заході як «Нічого не бачу, нічого не чую, нічого не скажу». Але якщо бути точним, то у фігурках закладено ідею відмови від усього поганого. Головний сенс – уникати поганих вчинків і дотримуватися мудрої обережності.

У кожної мавпи є своє ім’я: Кікадзару, Івадзару, Мідзару. Іноді разом з ними зображують ще й четверту на ім’я Сідзар, яка лапою затуляє живіт. Її головна ідея – «не чинити зла». Але вона не так широко поширена, оскільки в азіатській нумерології число 4 вважається несприятливим. Закінчення імен тварин схожі за звучанням зі словом «сару», що означає «мавпа». Ще одне значення – «йти». Багато хто бачать тут гру слів.

У композиції, яка називається «Самбікі-Сару», неприйняття зла втілено у мавпах не просто так. Ці тварини у синтоїзмі, традиційної релігії Японії, священні. Вони вважаються талісманом, який оберігає від наговорів.

Фраза стала відома завдяки панно, що зображає трьох мавп. Скульптор Хідарі Дзінгоро зобразив їх у XVII столітті у синтоїстському святилищі Тосьо-гу. Воно знаходиться в стародавньому місті Нікко – релігійному та паломницькому центрі країни.

Схожа ідея фрази була помічена у книзі висловів Конфуція. Ось що він говорив:

«Не дивись на те, що неправильно; Не слухай того, що неправильно; Не говори того, що неправильно; Не роби того, що неправильно».

Дехто вважає, що її перейняли собі японці і скоротили.

Крім того, три мавпи супроводжували божество Ваджраякші. Він оберігав людей від злих духів та хвороб.

Фігурку із зображенням «Трьох мавп» носив із собою Махатма Ганді — ідеолог незалежності Індії. До моменту його смерті у нього було лише 12 речей, серед яких знаходилася порцелянова статуетка.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: