Старий Новий рік 2022: традиції, прикмети, обряди і ворожіння

Старий Новий рік, він же Новий рік за старим стилем (або за юліанським календарем) постукає в наші двері в ніч з 13 на 14 січня 2021 року. І цим продовжить феєрію свят для жителів Білорусі, України, Грузії та низки балканських країн. Як же у нас в календарі виявилося два Нових роки і яких традицій варто дотримуватися в цей день.

Старий Новий рік: історія свята

Старый Новый год: история праздника

Колись Старий Новий рік був просто Новим роком, адже наші предки жили за григоріанським календарем. Але в 1918 році все змінилося, оскільки жителі Української народної республіки перейшли на григоріанський календар. Новий рік з того часу почали відзначати з 31 грудня на 1 січня – за новим стилем. А старе свято так і залишилося в пам’яті народу і стало довгоочікуваним гостем практично в кожному домі. Навіть сьогодні на Старий Новий рік «за другим колом» відкорковують шампанське, готують смачні салати і запускають феєрверки. А також – дивляться фільми про Старий Новий рік – давні радянські і нові американські.

Старий Новий рік 2021: традиції, прикмети, обряди і ворожіння 1

Ще одна історична особливість Старого Нового року полягає в тому, що у древніх слов’ян цей день збігався з іменинами Василя. «А той другий празник – Святого Василя…», – співається у народній колядці. Це свято має під собою глибоке народно-обрядове підґрунтя, оскільки в ніч на Василя ніхто не спав. Після півночі з 13 на 14 січня чоловіки і хлопчики ходили від хати до хати і засівали зерном житло своїх друзів і знайомих. Про ці та інші традиції святкування Нового року за старим стилем читайте далі.

Маланки та Василя: традиції та обряди Старого Нового року

Маланки и Василия: традиции и обряды Старого Нового года

Напередодні Старого Нового року, 13 січня, настає Щедрий вечір (в різних регіонах його називають по-різному: Маланки, Василів вечір, Щедра кутя, Товста кутя). Християни в цей день вшановують преподобну Меланію римлянки. До цієї події господині готувалися так само ретельно, як і до Різдва Христового. З давніх фольклорних джерел збереглася приказка: «Готувала, як на Маланчине весілля», що означає багате, щедре застілля. На вечерю подавали все найсмачніше і дуже ситне, аби прожити весь рік в багатстві і достатку.

 традиции и обряды Старого Нового года

На святковому столі обов’язково повинна бути щедра кутя, приправлена ​​маслом, смальцем або молоком. А також вареники – як символ нового Місяця і нового періоду, що настає. Птицю або рибу на Щедрий вечір не готували, щоб щастя не «спливло» в новому році. А ось страви зі свинини – будь ласка!

кутья

За традицією, на Щедрий вечір за святковим столом обов’язково збирається вся родина – всі в чистому і попрасованому одязі, щоб рік був вдалим. Після трапези всі просять один в одного пробачення, а також ідуть за прощенням до сусідів – щоб жити в мирі та злагоді впродовж року. Молодь вирушає на веселі гуляння – співати щедрівки і вітати всіх з Новим роком. «Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я», – чутно з усіх кутків по селу. Дівчата красиво вбиралися до цієї події, запинали найкращі хустки і діставали зі скрині коралі.

коляда

Ще одна унікальна традиція – переодягання. У компанії обирали хлопця, який буде грати роль Маланки. Його наряджали дівчиною, в деяких регіонах – хлопця переодягали в козу, яка повинна принести удачу в дім. Вся ця весела ватага на чолі з козою відправлялася по домівках щедрувати, розігрувати сценки і величати господарів. За таку честь господарі повинні були винагородити ряджених випічкою, солодощами.

Досі на Буковині збереглася унікальна традиція для чоловіків – переодягатися у ведмедя і робити з соломи величезні крила (від 3 до 6 метрів у довжину). У кого крила найбільші – той найкрутіший, і найсильніший, тому що вага такого костюму досягає 50 кг. Веселу процесію також супроводжують цигани, «цариці», персонажі в масках.

Обряд засівання

Після 12 ночі 14 січня хлопчики і чоловіки ходять по домівках родичів, друзів і сусідів засівати. «На щастя, на здоров’я, на Новий рік», – примовляли вони, розсипаючи навколо зерна пшениці, вівса, ячменю і жита. Ця традиція має дуже глибоке коріння, оскільки наші предки програмували себе таким чином на достаток і врожай. Добра прикмета – щоб чоловік першим переступив поріг вашого будинку в новому році. Тому засівати ходили тільки чоловіки, і їх необхідно було обов’язково впустити в будинок і пригостити чимось.

Що не можна робити на Старий Новий рік?

коляда

Ми вже знаємо, що на Старий Новий рік необхідно веселитися, приймати і проголошувати привітання, а також смачно і ситно їсти. Залишилося з’ясувати, що не можна робити в це свято.

  • Не можна сваритися і лаятися, згадувати минулі образи і вимовляти їх близьким.
  • Як не дивно – не можна називати число «тринадцять».
  • Не дозволено давати в борг, щоб самому весь рік не ходити потім в боржниках.
  • Увечері напередодні Старого Нового року не виносьте сміття.
  • Не надягайте на святкування старий одяг або костюм темного кольору.
  • Жінкам на Старий Новий рік не можна ходити засівати.
  • Не рахуйте дрібні монети, щоб не лити сліз увесь рік.

Що можна робити на Старий Новий рік?

Існує кілька обрядів, що програмують на удачу. Наприклад, вранці 14 січня слід взяти 3 свічки запалити їх і обійти весь будинок, за годинниковою стрілкою. При цьому потрібно хреститися. Господар будинку повинен постукати по порогу сокирою, щоб уберегти своє житло і всю сім’ю від невдач.

Прикмети Старого Нового року

Якщо в ніч на 14 січня небо ясне і на ньому багато зірок – буде хороший урожай ягід.

Якщо налетить заметіль – буде багато горіхів.

А якщо на деревах лежить іній – чекайте багатий урожай меду.

Ворожіння на Старий Новий рік

Ворожіння на Старий Новий рік

Ось коли можна «відірватися» з ворожіннями, так це в ніч з 13 на 14 січня. Вважалося, що в цей період результат буде найбільш достовірним. Незаміжні дівчата дуже хотіли знати, яким буде їх суджений. Тому на ніч клали під подушку чотирьох королів з колоди карт, щоб побачити уві сні майбутнього нареченого. Ще одне популярне ворожіння, яке досі зустрічається в селах. Дівчина ставила на підлозі зерно, воду, дзеркало і глину, а потім впускала в хату півня. Якщо птах піде в першу чергу до зерна, чоловік буде багатим. Якщо до дзеркала – гулякою, якщо до глини – бідним, якщо до води – п’яницею.

вареники

Також дівчата ставили у воду цибулину. Чия швидше пустить зелене пір’ячко, та дівчина раніше за всіх вийде заміж. Ще на Старий Новий рік ворожили на обручці, на свічці, на тіні від спаленого аркушу паперу. Найстрашнішими вважаються ворожіння біля дзеркала. Найбільш безневинними – жартівливі ворожіння на начинці в пирогах або вареники. Непомітно під час готування в начинку підкладали різні речі і продукти. Кому попадеться обручка – це до весілля, лавровий лист – до підвищення по службі і визнання, мед – до здоров’я, червоний перець – до суму, курага – до радості, монетка – до багатства.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: