10 фактів про коал

Признавайтесь, ви хотіли б обійнятися з коалою? Споримо, що так, адже це наймиліші створіння у світі! Ну хіба що, після котиків;) А ще вони дуже дружелюбні, довірливі і беззахисні, їх не можна брати додому. але можна усиновити.

1. Коала – не ведмідь

Коала

Коали дійсно нагадують товстеньких плюшевих ведмедиків і за межами Австралії їх часто називають «сумчастими ведмедями», але це неправильно. Ця симпатична тварина – єдиний представник сімейства коалових. Його найближчий родич – вомбат, та й той «сьома вода на киселі».

2. Коалу можна «ідентифікувати» за відбитками пальців

лапка коали

Хоча коала не примат, у нього є дещо спільне з мавпами і людьми. Подушечки пальців «помічені» унікальним папілярним візерунком, причому відбитки настільки схожі на людські, що їх важко відрізнити навіть під потужним електронним мікроскопом. Погодьтеся, це зближує! 😉

3. У коали немає природних ворогів

спляча коала

Австралійські хижаки не полюють на коал. Лише в рідкісних випадках на них нападають дінго і здичавілі пси. Єдину загрозу для повільної і довірливої тварини становить людина. В кінці XIX – на початку ХХ століття коал масово винищували через пухнасте і густе хутра, допоки влада не заборонили злочинну полювання.

4. Коали вміють бути неймовірно прудкими

Флегматичне звірятко спить по 18-20 годин, вчепившись лапами за дерево, і переповзає з гілки на гілку тільки для того, щоб роздобути свіжу порцію їжі – в основному ночами. У рідкісні години неспання коала за краще обходитися без зайвих рухів. Але якщо що, може розвинути неабияку швидкість і бігає як заєць. Ну майже.

5. Коала все життя харчується страшною отрутою

коала ест листок

Як відомо, раціон коал складають листя і пагони евкаліпта, в яких, крім фенольних і терпенових сполук, міститься синильна кислота – смертельно небезпечна отрута, крапля якої вбиває вівцю. Коала ж з’їдає від 0,5 до 1,1 кг листя на добу і хоч би що! Справа в тому, що в кишківник тварини є особливі бактерії, які переробляють жорстку трав’янисту масу, а токсичні речовини нейтралізуються в печінці і набувають поживну цінність. А ще коала вміє вибирати найбільш корисні і смачні евкаліпти.

6. Коали дуже голосисті

Зазвичай ці тварини мовчать, що цілком логічно – то сплять, то жують. Зате в сезон розмноження голос коали чути за кілометр: самці видають неймовірно гучні звуки, які абсолютно не в’яжуться з їхньою симпатичною зовнішністю. Зоологи пояснюють цю здатність додатковою парою голосових зв’язок, розташованих за гортанню. Крім того ображений, розсерджений або поранений коала розпачливо плаче, наче людська дитина.

7. Коали полігамні

Коали

У цих тварин досить специфічні внутрішньовидові стосунки. Вони не стайні, проте й парами теж не живуть. Оскільки самців народжується менше ніж самок, в шлюбні періоди складаються гареми. По закінченні «весільного сезону» всі розходяться по своїх ділянках.

8. Самки коали – надзвичайно дбайливі матусі

Дитинча коали

Дитинчат коали називають Джой (Joey). Вони народжуються дуже маленькими і геть безпорадними: сліпі, без шерсті, зріст від сили 18 мм, вага – не більш 5,5 г. Близько півроку Джої безвилазно сидять у сумці і смокчуть молоко.
детеныш коалы

Потім потроху вибираються і близько місяця харчуються материнськими фекаліями – так би мовити, споживають «пюре» з ферментованого евкаліптового листя, і ще півроку «їздять» на матері, тримаючись лапками за її хутро. Що цікаво, самички стають самостійними в рік-півтора, а самці живуть з матір’ю до трьох років.

9. Коали не годяться в якості домашніх вихованців

сертифікат коала

Хоча коали миленькі, лагідні і товариські, їх не можна тримати вдома. Вони можуть жити тільки в евкаліптових гаях: дерева – їхня домівка, спальня, кухня і дитяча. Зоопарки теж не найкраще місце, оскільки в вольєрах ніяк не забезпечити природні умови проживання. Втім, «усиновити» коалу все-таки можна.

Міжнародна організація Australian Koala Foundation, яка піклується про збереження виду, пропонує спеціальну програму: за 30 австралійських доларів в місяць можна стати опікуном гарненького малюка і отримати іменний сертифікат з фотографією вашого власного коали, вітальний лист, наклейки і інші «плюшки», а також ексклюзивне право відвідати вихованця і потримати його на ручках.

10. Коали – вразливий вид

коала п'є воду

Попри те, що у звіряток немає природних ворогів, і полювати на них заборонено, в 2012 році їх визнали вразливим видом. Цей статус присвоюють тваринам, близьким до ризику стати вимираючими. Щорічно близько 4000 коал гинуть від собачих зубів і під колесами машин, і основні причини цього – вирубка лісів і пожежі. Тільки на початку 2020 року страшні пожежі знищили третину всієї популяції коал, і уряд Австралії виділив більше 6 млн. доларів на порятунок національного символу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: